Slovensky Vyberte si preklad English Vyberte si preklad Polski

Prehliadka aktivít

Festival Spievajúci básnici je multižánrový, multikultúrny hudobno-literárny festival, v rámci ktorého chce Občianske združenie Rutenicart priniesť širokej verejnosti to najlepšie z tvorby umelcov krajín Višegrádskej štvorky, ale aj spoza jej hraníc. Interpreti však nie sú vyberaní náhodne, spravidla ide o takých tvorcov, ktorí vynikajú nielen vďaka hudobnej stránke svojej tvorby. Ich umenie je výnimočné aj prepracovanosťou textovej zložky, na ktorú sa pri súčasnej hudobnej produkcii veľmi často zabúda.

Práve rešpekt a úcta k takýmto autorom stáli na počiatku myšlienky venovať im osobitnú pozornosť vytvorením samostatného podujatia, ktoré by okrem hudobníckeho neopomínalo ani textársky rozmer tvorby.

Cieľom festivalu je teda zdôraznenie oboch, podľa nás rovnako dôležitých zložiek, ktoré jedine v súzvuku dokážu priniesť oný nezabudnuteľný zážitok, ktorý vnímateľa uchváti a má schopnosť mu sprostredkovať tú nutkavú potrebu „spievajúcich básnikov“ vyjadriť práve touto formou svoje myšlienky a pocity.

Zároveň chceme poukázať na niečo nové, netradičné. Práve preto pozývame interpretov, ktorí v tvorbe spájajú experiment s tradíciou a na každodenné veci nazerajú pohľadom z nového uhla. Vďaka tomu sa vo výsledku odhaľuje príjemcom, ale aj hudobníkom samotným, mnoho doposiaľ neuvedomeného.

Na festivale Spievajúci básnici sa pravidelne zúčastňujú partneri aj účinkujúci zo všetkých členských krajín Višegrádskej štvorky, festival teda podporuje vzájomnú spoluprácu v oblasti kultúry medzi jednotlivými krajinami. Okrem toho, hosťovaním vybraných účinkujúcich na Lviv International Book Fair and Literature festivale v ukrajinskom meste Ľvov, ktoré sa začalo realizovať ako jedna z pridružených akcií v roku 2012, sa myšlienka spolupráce a kontinuity krajín V4 šíri aj za hranice tohto spoločenstva.

 

Projekt realizovaný s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu

Polish Institute

 

Odkaz na web www.spievajucibasnici.sk

Copyright 2013 All rights reserved.

Občianske združenie RUTENICART

SMASH - tvorba webstránok a internetový marketing